Liečby pomáhajú
Rehabilitačné metódy, ktoré sú potrebné
k zlepšeniu zdravotného stavu ťažko chorého dieťaťa
Rehabilitácia je liečebný proces, cielená liečba, ktorá je smerovaná na obnovu telesných funkcií pohybového aparátu. Podľa druhu zranenia či choroby sa využíva niekoľko druhov rehabilitačného cvičenia, vrátane polohovania, precvičovania či iných špeciálnych metód. Cieľom rehabilitácie nie je len obnovenie správnej funkcie pohybového aparátu.
Väčšina detí, ktoré sú zdravotne postihnuté – majú diagnózy, ktoré si vyžadujú celodennú starostlivosť.
Pre deti postihnuté s detskou mozgovou obrnou sú individuálne navrhované hlavne rehabilitačné liečby ako:
- Vojtova reflexná lokomócia – aktivačná metóda s čím oživia spiace mozgové svaly a oslabené nepoužívané svaly na tele.
- Bobath koncept – neurovývojová terapia pomáha dosiahnuť maximálny fyziologicky motorický prejav.
Základom je dosiahnutie normalizácie svalového napätia. - Therasiut metoda – ide o terapiu postavenú v TheraSuit obleku, ktorý umožňuje individuálne aktivovanie všetkých
svalových skupín, ktoré dieťa používa, aj tých, ktoré nepoužíva alebo používa nesprávne. - Metóda Faya – je neuromuskulárna reflexná terapia, ktorá vychádza z pohybových stereotypov, pretože iba z nich je možné budovať jemnú motoriku.
- Metóda podľa Roodovej – ide o koncept, ktorý tiež využíva vplyv polohy dráždením vegetatívneho nervstva.
Metodika používa pestrú paletu facilitačných prvkov na stimuláciu povrchových receptorov a zaoberá sa aj visceroreceptormi a hlbokými posturálnymi reflexmi. - Orofaciálna stimulácia – zahŕňa súbor pohybov a úkonov, ktorých cieľom je stimulovať neuromotoriku tváre,
líc, pier, jazyka, podnebia, hltana a docieliť pozitívne pokroky v dýchaní, saní, žuvaní, hryzení, hltaní, pití a
sekundárne aj v reči.
Rehabilitačné liečby sú potrebné
Narodenie dieťaťa so závažným zdravotným postihnutím a starostlivosť o neho spôsobuje rodičom mimoriadnu fyzickú a psychickú záťaž.
Rodičia často zápasia so strachom, úzkosťou a beznádejou spojenou s nejasným vývojom budúcnosti. Členovia rodiny sú vystavovaní vysokej záťaži, stresovým situáciám a konfrontačným pocitom, ktoré nedokážu spracovať bez ďalšej pomoci.
Intenzita terapií je pritom citlivo prispôsobená každému dieťaťu. Je to neoceniteľná pomoc pre postihnuté deti, ktoré musia bojovať so svojimi chorobami a začleniť sa do našej spoločnosti.
Napredovanie rozvoja postihnutého dieťaťa je závislé nielen od výchovy rodičov, ale aj od pomoci odborníkov.
Rehabilitačné centrá ponúkajú kvalitné vyšetrenia, poradenstvá, liečebné metódy, ktoré sú nevyhnutné na správny vývoj ťažko chorého dieťaťa.
Rodičia sa na nás častokrát obracajú a pýtajú si pomoc, aby si vedeli zabezpečiť plnohodnotný život pre zdravotne postihnuté dieťa.
Rehabilitačné liečby sú časovo a finančne náročné pre rodiny s postihnutým dieťaťom, ktoré výrazne pomáhajú pri správnom vývoji dieťaťa.
Koľko stojí liečba?
Ceny rehabilitačných centier sú individuálne.
Deti, ktoré potrebujú celodennú starostlivosť absolvujú liečebné terapie s jedným rodičom.
Rodičia majú výdavky na pobyt, na stravu, cestu, na pomocné metódy, na poradenské a administratívne poplatky.
Približne ceny na rehabilitáciu pre dieťa s rodičom sú podľa náročnosti metód od 100.- až 150.-Eur na jeden deň.
Rodičia väčšinou absolvujú 5-7 dňové liečebné pobyty. Na správny vývoj dieťaťa by mali opakovať rekondičné aktivity v pravidelných intervaloch. Lekári odporúčajú absolvovať rehabilitačné procesy minimálne každý štvrťrok.
Každý jeden krôčik, ktorý zlepší vývoj dieťaťa je pre rodiča obrovským šťastím.
Preukážte lásku deťom, darujete im šťastie a úsmev.